- Lepsza integracja za pomocą protokołu IMAP
- Obsługa poczty poprzez klienta pocztowego (POP3 oraz IMAP)
- Obsługa poczty poprzez witrynę internetową
Uczelniana Sieć Komputerowa zapewnia pracownikom Politechniki Rzeszowskiej możliwość korzystania z usługi poczty elektronicznej.
Każdy nowo zatrudniony pracownik otrzymuje dostęp do usługi.
- obsługa poprzez jeden z wielu klientów pocztowych (np. Thunderbird, Outlook Express) z wykorzystaniem protokołów POP3 i IMAP (Lepsza integracja za pomocą protokołu IMAP)
- obsługa poczty poprzez witrynę internetową
Rozmiar skrzynek pocztowych domyślnie wynosi 10GB. Maksymalny rozmiar wysyłanej wiadomości przez system webmail wynosi 20MB.
Podstawowe ustawienia konfiguracji klientów pocztowych
Lepsza integracja za pomocą protokołu IMAP
Osoby zamiennie korzystające z poczty za pośrednictwem interfejsu WWW (webmail) oraz chcące jednocześnie używać innego programu pocztowego (Thunderbird, Outlook Express, inne) mogą skorzystać z możliwości odbierania poczty za pośrednictwem protokołu IMAP (zamiast POP3). Pozwoli to na dostęp do wspólnych katalogów (Odebrane, Kopie robocze, Wysłane) niezależnie od wykorzystywanego w danym momencie programu i miejsca.
Obsługa poczty poprzez klienta pocztowego (POP3 oraz IMAP)
Uczelniany serwer pocztowy wspiera jeden z dwóch protokołów służących do odbierania poczty elektronicznej – POP3 oraz IMAP.
POP3
Pierwszy z nich to protokół POP3. Jest on starszy oraz znacznie bardziej rozpowszechniony niż IMAP. Protokół POP3 pozwala na odbieranie oraz usuwanie poczty z konta pocztowego. Korzystające z niego osoby ściągają wszystkie listy do siebie na komputer i w zależności od ustawień klienta pocztowego, mogą usuwać odebrane listy z konta pocztowego. Rozwiązanie to powoduje, że użytkownik albo jest w stanie odebrać pocztę tylko raz (np. nie może odebrać tego samego listu w pracy a następnie w domu), albo wszystkie listy magazynuje na skrzynce, przez co naraża się na przekroczenie przydzielonego mu miejsca na dyskach serwera pocztowego.
IMAP
Drugi z wspieranych protokołów, IMAP, był zaprojektowany jako następca protokoły POP3, jednakże nie przyjął się zbyt szeroko. Protokół ten pozwala na zarządzanie zawartością skrzynki na serwerze pocztowym, ściąganie tylko nagłówków listów i wybranie tych które chcemy odebrać(w przypadku osób łączących się przez modem to może mieć duże znaczenie) oraz wiele innych udogodnień. Korzystający z tego protokołu mogą jednocześnie odbierać te same listy w wielu miejscach. Dodatkowo, za każdym razem gdy użytkownik w swoim programie pocztowym usunie niepotrzebny list, automatycznie wiadomość ta zostanie skasowana na serwerze pocztowym. Dzięki temu znacznie zmniejsza się możliwość przekroczenia limitu miejsca przydzielonego użytkownikowi na serwerze pocztowym.
Konfiguracja klienta pocztowego
Obsługa poczty poprzez witrynę internetową:
Obecnie każdy szanujący się serwer pocztowy pozwala użytkownikom na dostęp do ich poczty poprzez strony sieci WWW. Pozwala to na szybkie sprawdzenie czy wysłanie poczty korzystając z dowolnego komputera podłączonego do sieci z zainstalowana przeglądarka internetowa.