Strona: Maszyny wirtualne i inne usługi chmurowe PIONIER / Uczelniana Sieć Komputerowa

Maszyny wirtualne i inne usługi chmurowe PIONIER

Logowanie do usług chmurowych PIONIER

• Należy kliknąć ikonę logowania w prawym górnym rogu serwisu cloud.pionier.net.pl.

home.png

• Następnie w części Logowanie przy pomocy konta instytucjonalnego wybrać z listy Politechnikę Rzeszowską.

federacja.png

• Użytkownicy PRz logują się za pomocą konta federacyjnego, podając taki sam login i hasło, jak podczas logowania do poczty PRz (studenckie konta pocztowe znajdują się w domenie stud.prz.edu.pl).
    Zasady korzystania z zewnętrznych usług sieciowych określa Regulamin.
    UWAGA! Loginy i hasła do usługi Office 365 różnią się od loginów i haseł do kont uczelnianych - patrz niżej w sekcji Pakiet Microsoft Office 365.

login.png

• Aby korzystać z usługi, należy wyrazić zgodę na udostępnianie usłudze danych (administratorem danych jest Politechnika Częstochowska). Należy zaznaczyć preferowaną opcję i wybrać przycisk Akceptuj.

agree.png

• Po wyrażeniu zgody na udostępnianie danych można korzystać z usługi.

Katalog domowy, aplikacje, maszyny wirtualne, bazy danych

Przy każdej usłudze dostępny jest link służący do jej uruchomienia.

Do każdej usługi dostępna jest także pomoc, zawierająca informacje dotyczące np. sposobu łączenia się z utworzoną maszyną lub aplikacją.

maszyna.png

Proces uruchomienia aplikacji lub maszyny wirtualnej składa się zwykle z 2-4 prostych kroków, w których należy m.in. wybrać aplikację lub system operacyjny oraz podać wymaganą ilość pamięci RAM, rozmiar dysku itp.

ustaw_masz.png

Uwaga! Nie należy przechowywać danych wyłącznie na tworzonych maszynach wirtualnych, ponieważ nie są wykonywane kopie zapasowe tych zasobów.

Problemy z działaniem usługi

Ewentualne problemy z działaniem usług można zgłaszać bezpośrednio w portalu – poprzez zakładkę Zgłoszenia (w lewym menu).

zglos_probl.png

Pytania dotyczące usługi można kierować na adres platon-u3@man.rzeszow.pl.